Zapraszam na mój blog

Niezależnie od tego, czy pragniemy stworzyć dla swojej firmy rozbudowany serwis internetowy czy stronę www będącą prostą wizytówką firmy, na pewno chcielibyśmy, aby gotowy produkt był efektywnym narzędziem marketingowym oraz świadczył o pozytywnym wizerunku naszej firmy. Wobec tego jaka powinna być idealna strona internetowa, która pozwoli nam na zaistnienie w sieci? 

Nowoczesne tworzenie stron www- co jest obecnie modne? 

Nowoczesna strona to przede wszystkim taka, która poprawnie wyświetla się na wszystkich rodzajach urządzeń, a więc na komputerach stacjonarnych, laptopach, ale i urządzeniach przenośnych. Jednym z najmocniejszych trendów jest Responsive Web Design- takie projektowanie strony, aby była responsywna, a więc sama dopasowywała się do ekranu, na którym się wyświetla. Obok RWD pojawia się także alternatywa w postaci tworzenia odrębnych wersji mobilnych strony w zależności od urządzenia. 

Nowoczesna strona to także aplikacja, która jest funkcjonalna i intuicyjna w obsłudze. Na znaczeniu zyskują takie pojęcia jak user experience (doświadczenie użytkownika). Jeśli chodzi natomiast o sam projekt graficzny to na pewno warto zwrócić uwagę na animacje umieszczane na stronach, które reagują na scrollowanie. Sprawdzają się także projekty stron typu one page, gdzie kolejne sekcje opowiadają historię, wciągają użytkownika i jednocześnie budują wizerunek marki. Storytelling także coraz mocniej zyskuje na znaczeniu i staje się sposobem na dobrą i przekonującą promocję firmy. Popularne są także strony stworzone w myśl nurtu material design, który opiera się na minimalizmie i prostocie. 

Często w nowoczesnych projektach pojawiają się także duże, przejrzyste napisy typograficzne, które niejednokrotnie zajmują nawet całą stronę. Duże są także grafiki w tle, a także coraz częściej korzysta się z wysokiej jakości zdjęć o dużej rozdzielczości, które częściowo zastępują grafikę. Ciekawym pomysłem jest także umieszczenie krótkiego filmiku w tle w samym nagłówku. W standardzie jest także stosowanie zwiniętego menu, dzięki któremu strona wydaje się jeszcze bardziej przejrzysta (hamburger menu). 
Standardem tworzenia stron jest bazowanie na kodzie HTML5 oraz CSS3. 

Jak ma działać strona, czyli różne rodzaje silników

Zdecydowanie odchodzi się od stron opartych o sam sztywny kod HTML, gdzie administrator strony nie ma możliwości edycji zawartości bez konieczności zgłaszania się do firmy programistycznej. W standardzie są strony posiadające CMS (System Zarządzania Treścią), dzięki któremu administrator sam może dokonywać zmian na stronie. Natomiast jeśli chodzi o rodzaje silników CMS, mamy możliwość skorzystania z autorskich systemów, które zazwyczaj podczas realizacji projektu stworzenia strony są w pełni dostosowywane do potrzeb konkretnego klienta. Alternatywnym rozwiązanie jest bazowanie na silnikach typu Open Source, gdzie do najpopularniejszych należą takie jak WordPress, Joomla czy Drupal. 

Zalety stron opartych o silnik WordPress

Bez wątpienia tworzenie stron www bazujących na WordPressie jest tańszym rozwiązaniem niż inwestowanie w autorski CMS pisany od zera. Dodatkowo istnieje całe mnóstwo różnego rodzaju skórek (zarówno darmowych jak i płatnych), które pozwalają w łatwy sposób modyfikować szatę graficzną strony. Od strony programistycznej istotne jest, że jest to ogólnodostępny kod, który można niemalże całkowicie modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. WordPress w panelu administracyjnym daje ogrom funkcji edycji strony, dodatkowo możemy korzystać z mnóstwa dodatkowych wtyczek, które pozwalają chociażby na podpięcie narzędzi analitycznych bez konieczności ręcznego wchodzenia w kod. Obsługa tego silnika jest prosta i intuicyjna, a dodatkowo optymalizacja pod kątem pozycjonowania strony nie jest skomplikowana i nie wymaga znajomości tematyki programowania stron. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *